Marcowy Poranek dla Żołnierzy Wyklętych

Uczniowie naszej szkoły uczcili pamięć żołnierzy wyklętych w piątek 1 marca. Najstarsi  z nich (klasy 6-8) wzięli udział w prelekcji, na którą złożyły się:

  • film edukacyjny: „Żołnierze Wyklęci” z serii Polimaty, której autorem jest Radosław Kotarski – polski dziennikarz, przedsiębiorca, twórca kanału Polimaty w serwisie YouTube, w którym prezentuje treści edukacyjne, prowadzący i reżyser programu Podróże z historią tworzonego dla TVP2.
  • piosenki patriotyczne o Żołnierzach Wyklętych:
  1. „Ballada o rotmistrzu Pileckim” (klip stanowią slajdy z biografii Pileckiego),
  2. „Już dopala się ogień biwaku” (w klipie wykorzystano sceny z filmu Konrada Łęckiego pt. „WYKLĘTY”),
  3. Tadek -„Żołnierze Wyklęci”,
  4. „Dziś idę walczyć, Mamo!” (piosenka i klip poświęcone dzieciom, które brały udział w powstaniu warszawskim),
  5. „Rzeczypospolitej poprzysięgali – piosenka o Żołnierzach Wyklętych” (klip stanowią zdjęcia Żołnierzy Wyklętych ze zbiorów IPN).

Uczniowie przygotowali również karty pamięci Żołnierzy Niezłomnych, które zostały umieszczone na tablicy szkolnego korytarza.

Tego ranka ogłoszono przez szkolny radiowęzeł komunikat o Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Dzięki temu również najmłodsi usłyszeli o tym ważnym dla Polaków święcie i jego Bohaterach. Uczniowie klas młodszych wzięli udział w przygotowaniu tablicy poświęconej Żołnierzom Wyklętym. Pomalowali kolorowanki patriotyczne z wizerunkiem i krótkim opisem Żołnierzy Niezłomnych. Na tablicy znajduje się informacja dla rodziców. Dotyczy ona pierwszej książki o Żołnierzach Wyklętych dla dzieci: „Rycerze lasu” Joanny Gajewskiej i Weroniki Zaguły.

Marcowy Poranek dla Żołnierzy Wyklętych okazał się świetnym sposobem na zachowanie w sercach  młodych Polaków pamięci o tych, którzy zapłacili cierpieniem i życiem za wolną Ojczyznę.

 

Autorka Marcowego Poranka dla Żołnierzy Wyklętych:
Agata Szymańska