DZIEŃ ŻOŁNIERZY WYKLĘTCH W SZKOLE PODSTAWOWEJ im. JANA BRZECHWY W SZKLARACH GÓRNYCH

Dzień 01 marca powinien być dla Polaków momentem szczególnym. Przez dziesięciolecia – od zakończenia II wojny światowej – skrzętnie ukrywano prawdę o tych synach i córkach naszej ojczyzny, którzy nie godząc się z ustaleniami jałtańskimi, postanowili podjąć działania sabotażowe wymierzone w nowy, komunistyczny ład. Datuje się, że ostatni z „Żołnierzy Wyklętych” – Józef Franczak ps. „Lalek” – prowadził nierówną walkę z KBW i MBP aż do 1961 r.

Niestety i w wolnej Polsce odwlekano przez dwie dekady pełną rehabilitację Niezłomnych, skrzętnie pomijając ich zasługi w kolejnych programach nauczania historii. Możliwość jej odkłamania zrodziła się dopiero 9 lat temu kiedy Sejm przegłosował  prezydencki projekt ustawy, ustalając 01.03 -Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

W tym roku do obchodów tego święta włączyła się również Szkoła Podstawowa im. Jana Brzechwy w Szklarach Górnych. Chcąc uniknąć zbędnego patosu, a także chcąc opowiedzieć historię o bohaterach tamtych lat w sposób żywy, nauczyciele  zorganizowali dla uczniów klas V – VIII grę terenową pt. „Cześć Waszej Pamięci”. W jej ramach podjęto współpracę ze Stowarzyszeniem Proobronnym „Tarcza”, dzięki któremu młodzież odbyła krótki instruktaż z pierwszej pomocy przedmedycznej, a także mogła postrzelać z broni typu Airsoft Gun. Nie zabrakło również konkurencji plastycznych i tych związanych z wiedzą biograficzną o rodzimych bohaterach.

Anna Kuc, Maciej Stefaniak