Aplikacja ochrony rodzicielskiej OSE – mOchrona

Aplikacja ochrony rodzicielskiej OSE – mOchrona to rozwiązanie wspierające ustalanie reguł dotyczących korzystania z sieci i aplikacji oraz pozwalające rodzicom (opcjonalnie) na dostęp do informacji o aktywności dziecka na jego urządzeniu. Można ją pobrać bezpłatnie na smartfony, tablety i komputery.

Czym jest mOchrona?

mOchrona to darmowa aplikacja ochrony rodzicielskiej, która wspiera rodziców w ustalaniu reguł dotyczących korzystania z urządzeń z dostępem do sieci. Powstała w ramach działań Ogólnopolskiej Sieci Edukacyjnej (OSE) – programu dającego szkołom w całej Polsce możliwość podłączenia szybkiego, bezpłatnego i bezpiecznego internetu. O cyberbezpieczeństwo dzieci należy dbać wszędzie tam, gdzie korzystają z sieci – w szkole i w domu. Dlatego mOchrona to narzędzie przygotowane z myślą o rodzicach i opiekunach, które pomoże w świadomym kształtowaniu nawyków cyfrowych od najmłodszych lat.

Jak działa?

mOchrona działa poprzez połączenie (sparowanie) sprzętów rodzica i dziecka. Konto rodzica, zabezpieczone kodem PIN, pozwala na wprowadzenie takich ustawień, które zminimalizują ryzyko kontaktu ze szkodliwymi treściami w internecie i pozwolą dziecku bezpiecznie korzystać z zasobów sieci. To znaczy – na wybór kategorii stron i aplikacji, do których dziecko powinno mieć dostęp, oraz wykluczenie pozostałych, a także – na ustalanie wyjątków. Rodzic może np. zablokować całą kategorię „Gry”, ale zezwolić na korzystanie z tych, które zna i uważa za bezpieczne.

W aplikacji mOchrona rodzic może również zobaczyć szczegółowe informacje na temat aktywności dziecka w internecie (to opcjonalne) – listę odwiedzanych stron internetowych, czas spędzany na korzystaniu z mediów społecznościowych i wiele więcej.