Dzień Patrona

Piątek 3 czerwca był dniem szczególnym dla społeczności Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Szklarach Górnych. Tego dnia bowiem obchodziliśmy Dzień Patrona,  wspaniałego autora wierszy dla dzieci – Jana Brzechwy. Niestety pandemia uniemożliwiła nam huczne świętowanie piątej rocznicy, dlatego też tegoroczna szósta już rocznica nadania imienia szkole miała bardzo doniosły charakter. Swoją obecnością zaszczyciło nas wielu znamienitych gości: Pan Bartosz Chojnacki – Zastępca Wójta Gminy Lubin, przedstawiciele Urzędu Gminy, Rady Gminy, jednostek organizacyjnych gminy, a także dyrektorzy zaprzyjaźnionych szkół i przedszkola.  Po części oficjalnej, podczas której Pani Dyrektor Elżbieta Piasny w kilku słowach nakreśliła co działo się u nas w szkole przez ostatnie kilka lat, nastąpiła część artystyczna. W otoczeniu niezwykle pięknej scenografii uczniowie wszystkich klas wzięli udział we wspaniałych inscenizacjach słowno – muzycznych utworów patrona  i mogli zaprezentować swoje talenty przed zaproszonymi gośćmi, rodzicami oraz społecznością szkolną. Magiczna księga ze strychu mamy przeniosła nas w bajkowy świat  takich utworów jak “Leń”, “Na straganie”, “Żuraw i czapla” “Jak rozmawiać trzeba z psem”, “Pytalski”, czy piosenek z “Akademii Pana Kleksa”. Przedszkolaki z punktu przedszkolnego i oddziałów przedszkolnych zaprezentowały  piękne układy taneczne. Swoimi talentami pochwalili się również szkolni karatecy oraz Mira, uczennica klasy 1a prezentując niesamowity układ gimnastyki artystycznej. 

Po części artystycznej przenieśliśmy się na boisko szkolne i tereny zielone wokół szkoły, gdzie kontynuowana była impreza, ale już w plenerze. Pod tajemniczym tytułem “Czas dla Brzechwy” ukryły się sportowe stacje zadaniowe. Uczniowie mogli wykazać się nie tylko sprawnością fizyczną, ale i wiedzą na temat wierszy Jana Brzechwy. Pojawiły się takie konkurencje jak zbijanie kręgli, skoki w workach, strzały na bramkę, lasery – przechodzenie pomiędzy cienkimi linkami oraz wiele innych. Finałem rywalizacji sportowych był mecz w dwa ognie pomiędzy reprezentacją nauczycieli, a reprezentantami uczniów, który dostarczył wielu pozytywnych emocji i świetnej zabawy, zarówno uczestnikom rozgrywki jak i obserwatorom, którzy z dużym entuzjazmem kibicowali obu drużynom. 

 Pojawiły się też liczne atrakcje dla dzieci, do których zaliczyć można gry chodnikowe, loterię fantową, malowanie twarzy, brokatowe tatuaże czy słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców. 

“Kiedy patronem szkoły jest Jan Brzechwa, magia jego wierszy maluje nasz świat na różne kolory. Dzisiaj, kiedy światem targa zawierucha, przeniesienie się do tak cudownego miejsca, potrzebne jest  wszystkim. Najważniejsze , że znowu możemy się spotykać i przeżyć niezwykłą przygodę. Zapraszamy w progi naszej szkoły, gdzie codziennie dzieje się magia.”

Dziękujemy uczniom za wspaniałe występy, a  gościom za przybycie.