To był dzień pełen wzruszeń, wspomnień i iście bajkowej atmosfery. Nasza szkoła świętowała wyjątkowe, podwójne święto: 80-lecie swojego istnienia oraz 10. rocznicę nadania placówce imienia Jana Brzechwy. Z tej okazji uczniowie, nauczyciele oraz zaproszeni goście wyruszyli w niezwykłą podróż w czasie.
Wydarzenie rozpoczęło się niezwykle podniośle – od wprowadzenia sztandaru szkoły oraz wspólnego odśpiewania hymnu szkoły. Dyrektor szkoły, pani Elżbieta Piasny, oficjalnie powitała licznie zgromadzonych gości: przedstawicieli władz lokalnych, instytucji wspierających szkołę oraz wielopokoleniową społeczność absolwentów.
W swoim przemówieniu Pani Dyrektor przedstawiła rys historyczny szkoły, przypominając najbardziej znaczące daty, które stały się przyczyną do wspólnego świętowania: początek działalności Publicznej Szkoły Powszechnej w Szklarach Górnych, który miał miejsce 1 września 1946 r oraz 20 maja 2016r. kiedy nasza szkoła dołączyła do zacnego grona szkół, która nosi imię Jana Brzechwy.
Kluczowym i niezwykle wzruszającym elementem uroczystości była premiera pamiątkowego filmu multimedialnego. Dokument opierał się na unikalnych, archiwalnych fotografiach dostarczonych przez najstarszych absolwentów szkoły. Dzięki nowoczesnej technologii stare zdjęcia zostały „ożywione”, co wywołało ogromne wrażenie na widowni. Integralną częścią filmu były nagrane wywiady i wspomnienia dawnych uczniów oraz pracowników szkoły. Opowieści te przywołały ducha dawnych lat, pokazując początki szkoły, trudne realia, przenosimy z budynku do budynku ale i liczne sukcesy oraz niezapomniane przygody. Cały film można zobaczyć tu: https://www.youtube.com/watch?v=FqGHV90m0Lk
Po zakończeniu części oficjalnej na scenie zapanowała magia wierszy Jana Brzechwy.
Widzów przez 80 lat historii przeprowadził nas sam patron – Jan Brzechwa oraz magiczny Pan Kleks, wraz z pomocnicami. Uczniowie zaprezentowali utwory patrona w bajkowej scenerii. Występy recytatorskie zostały wzbogacone o dynamiczne układy taneczne oraz przepiękną oprawę muzyczną. Dzieci zaprezentowały swoje talenty zarówno w występach solowych, jak i w chórkach grupowych, dbając o każdy detal kostiumów i scenografii.
Po zakończeniu akademii, goście zostali zaproszeni do zwiedzania specjalnie przygotowanej „Sali Wspomnień”. Zgromadzono w niej kroniki szkolne, stare albumy, legitymacje oraz pamiątki dokumentujące życie szkoły i miejscowości na przestrzeni 80 lat. Przestrzeń ta stała się miejscem spotkań pokoleń, osobistych wzruszeń oraz sentymentalnych rozmów absolwentów.
Zwieńczeniem uroczystości jubileuszowych był Festyn Rodzinny, połączony z obchodami Dnia Dziecka. Słodki poczęstunek, dmuchańce oraz piana party zamknęło obchody w atmosferze radości, łącząc bogatą historię instytucji z jej pełną energii teraźniejszością.
Dyrekcja, Grono Pedagogiczne oraz Uczniowie składają serdeczne podziękowania wszystkim Gościom, Absolwentom, Rodzicom oraz Przyjaciołom Szkoły za obecność, wsparcie w organizacji tego wyjątkowego święta oraz za każdą przekazaną pamiątkę, która pozwoliła nam ożywić historię.
Specjalne podziękowania kierujemy do Pani Anny Jamroży, autorki przepięknej scenografii. Radzie Rodziców za organizację festynu. Wszystkim Rodzicom, za okazaną pomoc przy budowie sceny, kostiumach oraz słodkim poczęstunku.









































