
„Z młodej piersi się wyrwało…” i za historią Polski poleciało gorące serce uczniów Szkoły Podstawowej im. J. Brzechwy w Szklarach Górnych. Stało się to 10 listopada br. podczas wieczornicy
z okazji rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę: „Historia Polski w nutach i obrazach”.
Poczucie więzi z naszymi przodkami wzbudziły pieśni, obrazy i filmy historyczne, nawiązujące do historii naszej Ojczyzny. Wstrząsające wrażenie zrobił na wszystkich hymn „Bogurodzica” śpiewany przez rycerstwo polskie podczas bitwy pod Grunwaldem we fragmencie filmu „Krzyżacy” czy „Mazurek Dąbrowskiego” śpiewany wspólnie z kibicami piłki siatkowej podczas meczu Polska – Niemcy. Polska historia została przedstawiona w serii obrazów, które doskonale ilustrowała pieśń M. Konopnickiej „Rota”. Wychowawczą rolę pełniły też inne filmy historyczne. Dorosłym przypomnieliśmy, a młodszych zaciekawiliśmy fragmentem filmu „Zakazane piosenki”. Utwór „Siekiera, motyka” w lekki sposób opowiadający o życiu w okupowanej stolicy powstał w 1942 r. Piosenka ta śpiewana była w wielu wariantach z różnymi zwrotkami przez kapele uliczne, co było wówczas przez Niemców zabronione. Równie pouczająca dla uczniów był piosenka z filmu „Czas honoru: Powstanie” – „Dziewczyna z granatem”, która szybko wpada w ucho.
Nawiązując do polskiej tradycji, kiedy nasi przodkowie walczyli nie tylko orężem, lecz dbali o pielęgnowanie naszej kultury, uczniowie zaprezentowali współczesną choreografię poloneza – reprezentacyjnego tańca narodowego. Na dworach królów polskich polonez stanowił element ceremoniału dworskiego, będąc paradą szlachty przed monarchą. Nasze dziewczęta w długich błękitnych sukniach, chłopcy w galowych strojach z wdziękiem paradowali przed widzami. Równie malowniczo wyglądali trzecioklasiści: dziewczynki w strojach ludowych, a chłopcy w ułańskich czapkach, którzy zatańczyli i zaśpiewali pieśń „Przybyli ułani pod okienko”.
Mocnym, dźwięcznym głosom uczniów chętnie wtórowali zgromadzeni na sali rodzice, dziadkowie, nauczyciele oraz zaproszeni goście.
Wspólnie zaśpiewano znane i lubiane piosenki żołnierskie, ułańskie i partyzanckie, takie jak: „Serce w plecaku”, „Piechota” czy Pałacyk Michla”. Wspaniale brzmiały również utwory: „Rozkwitały pąki białych róż”, „Hej chłopcy, bagnet na broń” oraz „Marsz Pierwszej Brygady”. Wszystkich zgromadzonych zjednoczyła radosna pieśń „Wszyscy Polacy”, która zakończyła tę podniosłą uroczystość.
W ponad tysiącletniej historii naszego narodu pieśni stanowiły o naszej godności i poczuciu wspólnoty, sławiły czyny i zdarzenia, były podstawową formą wyrażania uczuć patriotycznych. Do dziś są świadectwem naszych dziejów i manifestacją naszej tożsamości narodowej. Śpiewając te pieśni uczymy się historii swojej Ojczyzny i czcimy pamięć naszych przodków. Wieczornica „Historia Polski w nutach i obrazach” pozwoliła dorosłym i dzieciom wspaniale uczcić Narodowe Święto Niepodległości.
Uroczystość przygotowali wspólnie: Agata Szymańska, Danuta Kasperska, Elżbieta Piasny oraz Tomasz Haber.
Relacja: A. Szymańska