Zdalne nauczanie a koronawirus

Niedawno uczniowie klasy 8, podczas zdalnych zajęć z języka polskiego napisali przemówienia do uczniów na bardzo istotny temat: “Dbajmy o siebie i o innych. Zatrzymajmy koronawirusa.” Oto dwie najciekawsze prace ósmoklasistek: Weroniki Wrony i Matei Chudy.

Weronika Wrona

Koleżanki i Koledzy!

Tematem, który budzi ostatnio szczególne emocje, jest pandemia nowego koronawirusa (COVID-19). Jest to nowy, siódmy gatunek z tej rodziny wirusów, powodujący zachorowania u ludzi. Aby ograniczyć ich rozprzestrzenianie, zostały zamknięte szkoły, przedszkola oraz różne zakłady pracy. Wprowadzono też różne zakazy, a za złamanie ich grożą duże kary finansowe. Moim zdaniem takie postępowanie może pomóc ograniczyć liczbę zakażeń koronawirusem, przede wszystkim chodzi tu o zdrowie nasze, ale także innych.

Po pierwsze jest to dość trudna sytuacja, zwłaszcza dla uczniów, którzy zaprzestali nauki w szkole i rozpoczęli ją zdalnie lub online. Niechodzenie do szkoły nie oznacza, że można lekceważyć sobie naukę i iść do centrum handlowego na zakupy lub wyjść z przyjaciółmi. W tym wolnym czasie powinniśmy się skupić na swoich zainteresowaniach, na które nie mieliśmy wcześniej czasu. Warto byłoby także przeczytać książkę lub nadrobić zaległości w nauce.

Po drugie nie powinniśmy panikować i wykupywać makaronu, ryżu czy papieru toaletowego.

Mimo że każdy z nas jest narażony na zachorowanie, to najcięższe objawy rozwijają się u ludzi starszych, powyżej 65. roku życia, obciążonych innymi chorobami, w tym nadciśnieniem i chorobami płuc.

Po trzecie tylko dokładne i częste mycie rąk wodą i mydłem przez co najmniej 20 sekund może uchronić nas przed zakażeniem. Nie powinniśmy także dotykać nosa, ust oraz oczu nieumytymi rękami. Warto również unikać przebywania w dużych skupiskach ludzi oraz podróży, zwłaszcza międzykontynentalnych, w miejsca, gdzie stwierdzono przypadki zakażenia. Im mniejsza migracja, tym mniejsza szansa na rozprzestrzenianie wirusa.

Przytoczone przeze mnie argumenty świadczą o tym, że dzięki stosowaniu się do odpowiednich rad możemy uchronić się przed zarażeniem koronawirusem, a także zadbać nie tylko o swoje bezpieczeństwo ale również innych.

Dziękuję wszystkim za uwagę!

Matea Chudy

Koleżanki i Koledzy!

W mediach ostatnio głośno jest na temat koronawirusa. Na pewno każdy z was o tym słyszał.

Władze podjęły kroki zmierzające do zatrzymania epidemii. Zamknięto placówki oświatowe, co oznacza, że my – uczniowie, musimy siedzieć w domu. Pragnę zwrócić uwagę na to, jak powinniśmy chronić siebie i innych przed tym szerzącym się wirusem.

Najważniejsze nie panikujmy! To nie rozwiąże problemu. Wielu ludzi masowo wykupuje mąkę, ryż, makaron, wodę, mleko oraz głównie papier toaletowy. Sklepy spożywcze nie zostaną zamknięte.

Są one regularnie zaopatrywane w towar. Placówki publicznego użytku również nie bez powodu zostały zamknięte.

– Zostań w domu! To najlepszy pomysł, aby chronić się przed koronawirusem. Teraz to idealny czas, żeby posprzątać pokój i dokończyć niedoczytaną książkę.

Nie zapominajmy o częstym myciu rąk. Jeśli nie masz takiej możliwości, używaj żelu antybakteryjnego. Podczas kaszlu lub kichania zakrywaj usta i nos chusteczką lub kichaj w zgięcie łokcia. Unikaj dużych tłumów ludzi. Trzymaj dystans 2 metrów, kiedy jesteś np. w sklepie. Regularnie czyść urządzenia codziennego użytku.

Pamiętajmy, że przerwa w funkcjonowaniu szkoły to nie ferie. W tym czasie nauczyciele kontaktują się i systematycznie wysyłają zadania, które są obowiązkowe. Robienie ich uznawane jest jako obecność na lekcjach.

Najważniejsza sprawa. Jeśli zauważysz u siebie któryś z objawów (gorączka, duszności, bóle mięśni, kaszel) niezwłocznie, telefonicznie powiadom stację sanitarno – epidemiologiczną lub zgłoś się do szpitala z oddziałem zakaźnym. Pod żadnym pozorem nie idź do lekarza na własną rękę.

Na zakończenie z całym przekonaniem stwierdzam, że nie warto panikować. Obecna sytuacja to nie koniec świata, ale nie wolno jej lekceważyć. Dbajmy o siebie i innych.

Dziękuję za uwagę i życzę zdrowia.